JABATAN PELAJARAN PERAK
Thursday, 1 December 2011
Rancangan Pengajaran Harian (MATEMATIK)
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN
MATA
PELAJARAN : MATEMATIK
KELAS :
TAHUN 4 SARJANA
TARIKH : 13 OKTOBER
2011
MASA : 8.40 –
9.10 PAGI
BILANGAN
MURID : 20 ORANG
BIDANG PELAJARAN : MENENTUKAN HUBUNGAN DI ANTARA UNIT
MASA
OBJEKTIF
PEMBELAJARAN : MENUKAR DI ANTARA
UNIT MASA
HASIL
PEMBELAJARAN : DI AKHIR SESI
PEMBELEJARAN INI, MURID DAPAT:
1.
MENYEBUT
HUBUNGAN DI ANTARA UNIT MASA.
2.
MENUKAR
UNIT MASA DARI HARI KE JAM, TAHUN KE HARI DAN DEKAD KE TAHUN.
NILAI-NILAI
MURNI : 1. MENGHARGAI MASA
2. BEKERJASAMA DALAM KUMPULAN.
BAHAN BANTU BELAJAR : MODEL JAM,KAD GAMBAR,CARTA UNIT MASA, KAD
SOALAN DAN KALENDAR.
PENGETAHUAN SEDIA ADA: MURID TELAH MEMPELAJARI UNIT MASA DALAM JAM
DAN MINIT SERTA BOLEH MEMBACA WAKTU
BERDASARKAN JARUM PADA MUKA JAM.
FASA
|
ISI
KANDUNGAN
|
AKTIVITI
PENGAJARAN & PEMBELAJARAN
|
NOTA
|
|
AKTIVITI
GURU
|
AKTIVITI
MURID
|
|||
Set induksi/
Mencungkil
Idea
(3 mn)
|
Maksud a.m dan p.m
dalam sehari
|
Guru memberi
penerangan tentang maksud a.m dan p.m dan
selepas itu mempamerkan beberapa keeping kad gambar pelbagai aktiviti yang
dilakukan sepanjang hari
|
Murid memberi pelbagai
respon.
|
Strategi :
Penyoalan seluruh
kelas.
|
Langkah 1:
Menerang konsep
(6 mn)
|
Hubungan di antara
unit masa
1 hari = 24 jam
1 th = 365 hari
1 dekad = 10 th
|
Guru memberi
penerangan kepada murid supaya mereka tidak tersalah konsep berkaitan masa
dan waktu.
Guru juga menerangkan
kepada murid tentang tahun lompat, apa yang dikatakan tahun lompat dan
pengertiannya.
|
Murid mendengar dan
memberi tumpuan serta berkomunikasi dengan guru tentang unit berkaitan masa.
Murid memberi pelbagai
jawapan daripada persoalan yang diajukan.
|
Strategi:
Teknik POE digunakan
(predict-observe-explain)
BBB :
Kalendar
|
Langkah 2
Aplikasi idea
(8 mn)
|
Mengaplikasikan
kemahiran yang dipelajari dalam gerak kerja kumpulan.
|
Guru mengedar kad
soalan yang berbeza dan memberi arahan apa yang perlu dilakukan.
Guru bergerak memantau
kumpulan dan memberi bimbingan
sewajarnya kepada kumpulan yang
lemah.
|
Setiap kumpulan
berbincang dan menyelesaikan tugasan yang diberi iaitu menentukan waktu
berdasarkan gambar dan menjawab soalan penukaran unit masa.
|
Strategi:
Perbincangan dalam
kumpulan.
Nilai murni:
kerjasama
|
Langkah 3:
Megukuhkan
Kemahiran
(10 mn)
|
Pembentangan hasil
perbincangan dalam kumpulan.
|
Guru mendengar dan
memberi respon serta bersoaljawab dengan murid, minta pandangan kumpulan lain
untuk memberi komen.
Guru membetulkan miskonsepsi murid dengan penerangan
kepada kumpulan yang kurang faham.
|
Setiap kumpulan melalui
wakilnya mempersembahkan hasil dapatan menerusi perbincangan.
Murid dari kumpulan
lain akan memberi respon samaada bersetuju atau tidak apa yang dibentangkan
oleh rakan mereka.
|
Strategi :
Mastery learning.
Teknik:
Percambahan fikiran
|
Refleksi/penutup:
(3 mn)
|
Soaljawab berkaitan unit
masa
|
Guru menguji pemahaman
murid dengan kuiz pendek.
Pemahaman murid boleh
dinilai melalui jawapan yang diberi.
|
Murid memberi respon
tentang soalan yang dikemukakan mengikut kefahaman mereka bagaimana untuk
menukar unit masa. (operasi apa yang digunakan)
|
Strategi:
Penyoalan secara
keseluruhan & pilih murid secara rawak.
|
Subscribe to:
Posts (Atom)